Pożar  budynku wielorodzinnego w Nowym Miasteczku

      Dnia 15.02.2018 r. o godz. 6.23 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowej Soli otrzymało telefoniczne zgłoszenie pożaru  budynku wielorodzinnego w Nowym Miasteczku. Na miejscu  zastano pożar poddasza budynku mieszkalnego stanowiącego zwartą zabudowę gospodarczą (do budynku przylega obora o długości ok. 50 m.). Pożar rozprzestrzeniał się na poddaszu w okolicy komina, płomienie wydobywały się poprzez wypalony otwór w poszyciu dachu pokrytego eternitem. Mieszkańcy budynku ewakuowali się przed przybyciem zastępów straży pożarnej.

    Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych W-52 na palące się poddasze. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki konstrukcji dachu (więźba drewniana kryta eternitem) i drewnianego stropu (zerwano ocieplenie z wełny mineralnej, płyty kartonowo gipsowej, deskowanie) nad drugą kondygnacją w celu lokalizacji źródeł ognia i dogaszenia oraz wyeliminowania możliwości późniejszego odnowienia się pożaru. Pomieszczenia sprawdzono detektorem wielogazowym (brak zagrożenia) natomiast elementy konstrukcyjne budynku, stropy i ściany kamerą termowizyjną.Zaopatrzenie wodne zostało zorganizowane w oparciu o hydrant nadziemny zlokalizowany około 90 metrów od terenu akcji. Przybyłe na miejsce pogotowie energetyczne odłączyło zasilanie budynku w energię elektryczną. Na miejsce zdarzenia przybyła Burmistrz Nowego Miasteczka, która zorganizowała lokal zastępczy dla rodzin, których mieszkania ucierpiały w wyniku pożaru.

      W działaniach ratowniczych brało udział 8 zastępów straży pożarnej, w tym 3 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Soli oraz 5 z Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP Nowe Miasteczko, OSP Bytom Odrzański i OSP Kożuchów.