CZAD ZAATAKOWAŁ!!!

CZAD ZAATAKOWAŁ!!!

   W dniu 12 października 2017 r. w godz. porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowej Soli wpłynęło zgłoszenie o rodzinie podtrutej tlenkiem węgla przebywającej w domku letniskowym w miejscowości Uście, gm. Kolsko.

     Na miejsce zdarzenia jako pierwsi przybyli strażacy z OSP Kolsko, którzy zastali 4 osobową rodzinę znajdującą się na tarasie domku letniskowego. Następnie dojechały 2 zastępy strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Nowej Soli. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu poszkodowanym tlenu medycznego, wsparciu psychicznym oraz zapewnieniu komfortu termicznego.

    Następnie na miejsce zdarzenia przybyły 2 zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, które zabrały do szpitala w Nowej Soli poszkodowaną kobietę z dwójką dzieci (w wieku 5 i 10 lat). Dziadek dzieci w wieku 63 lat został zabrany śmigłowcem HEMS do szpitala w Zielonej Górze.

    Po dokonaniu oględzin domku letniskowego ustalono wstępnie, że prawdopodobną przyczyną zdarzenia był ulatniający się z piecyka typu „koza” tlenek węgla, popularnie zwany czadem, oraz nieskuteczna wentylacja pomieszczeń.

   W związku z powyższym zdarzeniem oraz rozpoczynającym się sezonem grzewczym apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o regularne czyszczenie przewodów kominowych i przypominamy:

  „Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.”

   Ponadto zalecamy aby w każdym lokalu mieszkalnym zainstalować czujki czadu i dymu, które w porę ostrzegą przebywające wewnątrz mieszkania osoby. Kosztują niewiele (kilkadziesiąt złotych), a mogą uratować życie ludzkie (bezcenne).

 

 

st. kpt. Sławomir Ozgowicz
Zastępca Komendanta Powiatowego
PSP w Nowej Soli